מקסיקו

מקסיקו

דצמבר 2004 יצאנו גלעד לחיאני , שני קיאקי נהר ואני לחודש של חתירה בנהרות מקסיקו.

לפני שהגענו יצרנו קשר עם חבר שלנו אלכס איטקין שניהל חברת רפטינג ליד העיר אקפולקו על נהר הפאפגאיו.

התכנית הייתה להדריך  קבוצות על סירות הרפטינג ובזמנינו החופשי לצאת אל המים עם הקיאקים הקצרים שלנו, אך כשהגענו לשם מצאנו שמפלס המים בנהר היה נמוך מאוד בשל מיעוט הגשמים ולכן לא היו הרבה קבוצות רפטינג להדריך,מה שהותיר לנו המון זמן משחק עם הקיאקים שלנו.

נהר הפאפגאיו הוא נהר נקי וצלול מוקף תצורות סלע מיוחדות  ומתאים לדרגה 2-3  בסולם קושי החתירה. התקרבנו כמה שיכולנו אל הנהר ברכב ובסוף הדרך הסלולה העמסנו את הקיאקים ושאר הציד על גבם של חמורי מסע וצעדנו עוד 3 שעות במעלה הנהר.

בנוסף לשנינו היו איתנו עוד סירת רפטינג, וקיאק גומי פתוח. התארגנו על הגדה ונכנסנו למים חותרים במורד הנהר כשעה וחצי בלבד עד לנקודת חניית הלילה הראשונה שלנו. הנוף מאותו מקום היה אל עבר מפל בדרגה 6  שבסופו הול  עמוק (מערבולת אופקית ) ברוחב של שלושה מטרים, ומיד אחריו עוד מפל של 10 מטר נפילה ישרה למטה.

המפל ניקרא בפי המקומיים : Devil’s Mouth ואת כל אותו הקטע נאלצנו לעבור דרך גדת הנהר עם כל הציוד על הגב. סירת הרפטינג, הקיאקים וציוד הקמפינג שאת כולו הורדנו עם חבלים  לתחתית הקניון. סחיבה שערכה שלוש שעות של תחילת היום השני.

לשמחתנו המאמץ היה שווה  אחרי שנכנסנו שוב לקיאקים והמשכנו להתקדם בין צוקים תלולים וגבוהים ובהמשך היום נפתח הקניון לנהר רחב יותר עם מעברי מים מסוימים אותם כדאי היה לתכנן מראש.

בסוף אתו יום הגענו לחניית הלילה Pueblo Bravo שם חיכה לנו אלכס המארח.

הנהר הבא אליו נסענו היה Rio Pescados שנמצא בצד המזרחי של מקסיקו, וליו “כפר הרפטינג” ג’ואלקומולקו. כפר קטן ומקסים על גדות הנהר. בשל מספר חברות הרפטינג  הרב שבכפר, הסעות אל המים ולוגיסטיקה היו קלות יותר מקודם.

האירוח שזכינו לו מהמקומיים היה נהדר. זה היה בערב הסילבסטר כך שכלל מסיבה טובה, הרבה בירות וסיור באזור.

גלעד ואני שמענו שלמחרת יוצאת הסעה של אחת החברות אל מעלה הנהר והם שמחו לאפשר לנו להצטרף לנסיעה. אזור הנהר אליו הגענו היה עם זרימת מים מהירה יותר ותלולה יותר מאשר ליד הכפר. כיוון שלא הבאנו איתנו ציוד לילה נאלצנו לחתור במשך 8 שעות רצוף כדי לחזור אל הכפר.

סיימנו את היום על כמה בירות ,סנדוויצ’ים ונפלנו לישון. למחרת עשינו לנו יום מנוחה.

ואחריו המשכנו לנהר הבא במחוז Verde Cruse , נהר יחסית קל לחתירה עם מפלים בדרגת 2-3  ועל גדותיו חורבות  מבנים מתרבות המאיה העתיקה. השארנו את הקיאקים על הגדה וטיילנו ברגל אל תוך הג’ונגל לראות את החורבות.

משם נסענו צפונה לעיירה San Louis Potosi לפגוש את אינה חברה של אלכס מחברת רפטינג מקומית . www.huaxteca.com

אינה לקחה אותנו מפלי Puente Dios הנופלים  אל תוך חור באדמת היער ולקמפינג ליד המים.

קפצנו עם הקיאקים במפלי Micos ו- El Salto שני מפלים בגבהים של 8 מטר נפילה וורטיקאלית למטה.

יום לפני שעזבנו אינה הזמינה אותנו  להצטרף למסע רפטינג  בנהר Tampeon ואחרי יום ארוך על המים  קיבלנו בקבוק טקילה עם מסר: גומרים הולכים.

עד שהבקבוק לא ריק אתם לא עוזבים.

למזלי גלעד הרשים בקיבולת האלכוהול שלו וכך אחרי שהשארנו את הבקבוק ריק ואחרי חודש חתירה בנהרות מקסיקו  שמחתי לגלות ארץ עם אין ספור אופציות חתירה בנהרות הגועשים  שבדרום, בגלי האוקיאנוס הגבוהים  שבמערב ואני רק התחלתי להבין ספרדית….

יוסלה

/ סיפורי מסע